Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Jablonné v Podještědí

Návštěv :
Celkem : 19770
Týden : 32
Dnes : 2

Na této stránce najdete pouze výběr z akcí pořádaných knihovnou (nejsou zde všechny akce). 
Přeji všem příjemné počtení.

Literární vycházka krajem Karoliny Světlé

     V sobotu 20.října se konala literární vycházka krajem Karoliny Světlé. U autobusové zastávky v Hodkách se sešlo v 11.00 hodin 11 dospělých, 1 dítko a pan průvodce Bulíř.
     Kolem Hodek vede naučná stezka s 12 tabulemi pro turisty. Na nich najdete informace nejen o dějích a postavách románů a povídek naší obrozenecké spisovatelky, ale i z jejího života.

     A když se skloubí pěkné podzimní počasí, příjemná parta lidí a chodící encyklopedie v podání pana průvodce Bulíře, máte zaděláno na pěkné dopo-odpoledne s následným pěkným pocitem, jak se máme čím pyšnit (jak krásnou přírodou, tak historií a jejími zajímavými lidmi). Informací od pana Bulíře jsme dostali nepřeberné množství a zahltit jimi tento článek nelze. Jediné, co lze napsat, je to, že ne vše, co člověk najde v učebnicích nebo na internetových informačních serverech, je pravda a když se najde takový vlastenec a zapálený člověk, jako je pan Bulíř, který zkoumá ve všech možných archivech, tak o nové informace opravdu není nouze.
OBRÁZEK : zmenseno_1.jpg
     Malé zajímavosti závěrem. Karolina Světlá (pův. Johanna Rottová) nebyla Karolínou s čárkovaným "i", jak naleznete skoro ve všech tištěných materiálech, ani nebyla dcerou známého pražského obchodníka Rotta, jak naleznete např. na Wikipedii a její druhé jméno nebylo Nepomucena (ale Elizabeth).

     Kdo se chce z tepla domova podívat na trasu naučné stezky a přečíst si zajímavé informace, může zadat http://www.karolinasvetla.cz/ a přenese se přímo do dějiště povídek a románů této obrozenecké spisovatelky.
     Děkuji všem, kteří na literární vycházku dorazili, za milou společnost.


  Výlet do EKOParku Liberec


Ve čtvrtek 14.října jsme s pěti výherci (Terkou, Eliškou, Nelinkou, Ondrou a Honzou) a s Anežkou, čtenářkou s nejvíce výpůjčkami, vyrazili do EKOParku Liberec. Náš čtvrtek nesl v Ekoparku název „Den bláta". My jsme se však rozhodli, že se této aktivity zúčastníme pouze okrajově, protože nás přeci jenom čekala ještě jízda vlakem domů, a co kdyby nás nechtěli pustit do vlaku?

OBRÁZEK : dscn2747.jpg
Protože jsem nás na návštěvu předem objednala a napsala jsem důvod návštěvy (odměna za účast v soutěži), dostaly všechny děti vstupenku do Ekoparku za svou aktivitu v knihovně zdarma. Z běžné nabídky Ekoparku jsme si mohli vybrat naučnou Stezku čtyři živly nebo dobrodružnou hru EKOParkem za pokladem. My jsme si vybrali první možnost.
Na Stezce čtyřech živlů byly rozmístěny tabule s testíky a úkoly, na které děti odpovídaly a postupně zaplňovaly svůj pracovní leták a jeho prázdnou tabulku symbolem Ekoparku. Po vyluštění tajenky si došly do jeskyně pro poklad (a kdo se bál pavouka a do jeskyně nevkročil, dostal svůj poklad od hodných kamarádů). Pokladem byl zlatý valoun. Pak jsme všichni ještě prošli místa, kde jsme buď nebyli, nebo kde se nám líbilo. Děti si užívaly volného pohybu, možností zkoušet své dovednosti, zaposilovaly si v přírodě, nakrmily kamerunské kozy, koupily dárečky pro své nejblližší.


A co se dětem líbilo?
Prý: místo, kde se ekopark nachází, bludiště, šlapací ostrůvky s různými přírodními materiály (malé šišky bolí), vyplňování hry, čapí hnízdo, závěsné sítě, cedulky „Kdo tu něco ukradne, tomu ruka upadne", super odpočívárny v korunách stromů, různé dřevěné zvířecí a jiné doplňky ekoparku, možnost krmení kamerunských koz...
Na otázku, co by v ekoparku ještě rády viděly, se celkem shodně sešly s názorem, že více zvířat. Po návrzích zvířat (králíci s morčaty, koně nebo poníci, ovečky atd.) bylo jasné, že by to byla už spíše farma nebo malá zoologická :-).

OBRÁZEK : dscn27501.jpg OBRÁZEK : dscn276711.jpg
Výlet jsme si všichni užili, dostali jsme se někam, kde kromě Anežky nikdo z nás ještě nebyl, a navíc se nám tam moc líbilo.
A na závěr všeříkající shrnutí od Nelinky: "To byl letos můj nejhezčí výlet".


 Pasování prvňáčků na čtenáře

V pátek 8. června byli prvňáčci vystaveni velké zkoušce.
Museli předvést, jak se naučili číst, a za to pak byli pasováni na rytíře čtenáře.
Ze dvou prvních tříd bylo pasováno 19 a 20 prvňáčků, zbylí čtyři si své glejty, knihy a leporela vyzvedli dodatečně ve škole. Druhého pasování se dokonce účastnilo i 13 rodičů a prarodičů a pasování se tak stalo rodino-společenskou událostí.
Děti opět obdržely knihy z projektu „Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka", dále dostaly dětské leporelo

o Jablonném a možnost roční registrace v knihovně zdarma.

OBRÁZEK : dsc_06311.jpg  OBRÁZEK : dsc_06291.jpg


Indiánská

Noc s Andersenem 2018

Téma: Dobrodružství indiána Rychlé Veverky (na námět 4 knížek Pavla Čecha).
Kdo? 11 malých spáčů, 1 pomocnice z 9.třídy, 1 knihovnice.

Co všechno se dá stihnout za 6,5 hodiny nočního ponocování s 11 malými indiánkami a indiány a jednou větší indiánskou pomocnicí? Hodně. Vymyslet si indiánská jména, seznámit se s indiánskou kulturou
a životem, naučit se jejich měsíce a vědět, v jakém znamení indiánského horoskopu se kdo narodil, vyrobit si amulet štěstí a zdraví v podobě posvátného slunce, vyrobit dešťovou hůl 
a zkusit se přivolat déšť zpěvem a tancem kolem ohně, oštěpem trefit tatanku (bizona) a do lasa chytit koně, vyluštit pár rébusů, tajenek a úkolů od vzdáleného náčelníka z kmene Čechonů Pavla Čecha (ilustrátor a autor knížek Dobrodružství Rychlé Veverky), naučit se Písničku malého indiána (nový text na starou melodii Jarka Nohavici), naučit se pohybovat neslyšně v terénu a najít poklad. V pokladu navíc byl nalezen vzkaz od velkého náčelníka Pavla Čecha se zdravicí. (Na ten se můžete podívat zde.)


Mezi tím jíst, pít, povídat si, prohlížet knížky a z těch indiánských něco zajímavého najít a říct kamarádům z kmene. Spát se šlo v půl druhé s ukolébavkou Ho ho Watanay, dva klábosiví indiáni si vydrželi povídat ještě o hodinu déle.
OBRÁZEK : otvirani_pokladu.jpg OBRÁZEK : indiani_s_pozdravem_od_p_cecha_.jpg
A protože se měnil čas, vstávali jsme někteří po třech hodinách spánku :-).
A ráno ještě vyřešit soutěž, zopakovat si písničku, vytvořit indiánská jména na své kamarády podle toho, jak se v knihovně předešlou noc chovali, uklidit, sbalit, něco v knihovně zapomenout a alou domu.

Tak zase za rok.

Howg.
Dopsala jsem.

Bubo Bubo
(indiánské jméno knihovnice, latinský název pro výra velkého... stejně mi někteří malí indiáni stále říkali babu babu nebo babo babo :-))

 


Jarní prázdniny v knihovně 

Od pondělí do čtvrtka 26.2. - 1.3. děti mohly přijít na pexesiádu, zahrát si lodě a piškvorky, poslouchat čtení o knihovnici pistolnici Murphyové, řešit rébusy a prohřát mozkovny na češtihrátkách, zahrát si deskové hry nebo na bojovce od přízemí do 2. patra knihovny řešit úkoly, a po vyluštění tajenky objevit "poklad" s odměnami (i sladkými). Celkem tu pobylo 64 dětí a 1 babička.
OBRÁZEK : p_20180226_093756.jpg OBRÁZEK : p_20180301_102755.jpg


 Indiánská dílna - výroba lapačů snů

Sobotní indiánská dílna v knihovně (24.2.) byla super.
Dorazilo 24 účastníků (z toho 11 dospělých). Každý si udělal minimálně jeden indiánský lapač snů. Rodiče krásně pomáhali nejen svým, ale i ostatním dětem, které přišly bez rodičů.
Krásná sobota plná barevných peříček a korálků.

To se pak asi v noci krásně spalo, když každý zavěsil svůj indiánský lapač snů nad svou postel ... Smile.
OBRÁZEK : dsc_0269.jpg OBRÁZEK : dsc_0292-1.jpg


 Pololetní prázdniny v knihovně

Že by se dětem ve dni volna (v pátek 2.února) nechtělo vstávat, to se říci nedá. Na hraní deskových her jich přišla do knihovny rovná dvacka, a navíc jedna maminka. A když si pro některé děti přišli rodiče v půl 12, tak děti říkaly otráveně:"Ještě néééééééé". Za to jim pěkně děkuji Smile.

OBRÁZEK : p_20180202_095900.jpg