Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Jablonné v Podještědí

Návštěv :
Celkem : 19344
Týden : 87
Dnes : 1

Na této stránce najdete pouze výběr z akcí pořádaných knihovnou (nejsou zde všechny akce). 
Přeji všem příjemné počtení.


  Indiánská

Noc s Andersenem 2018

Téma: Dobrodružství indiána Rychlé Veverky (na námět 4 knížek Pavla Čecha).
Kdo? 11 malých spáčů, 1 pomocnice z 9.třídy, 1 knihovnice.

Co všechno se dá stihnout za 6,5 hodiny nočního ponocování s 11 malými indiánkami a indiány a jednou větší indiánskou pomocnicí? Hodně. Vymyslet si indiánská jména, seznámit se s indiánskou kulturou
a životem, naučit se jejich měsíce a vědět, v jakém znamení indiánského horoskopu se kdo narodil, vyrobit si amulet štěstí a zdraví v podobě posvátného slunce, vyrobit dešťovou hůl 
a zkusit se přivolat déšť zpěvem a tancem kolem ohně, oštěpem trefit tatanku (bizona) a do lasa chytit koně, vyluštit pár rébusů, tajenek a úkolů od vzdáleného náčelníka z kmene Čechonů Pavla Čecha (ilustrátor a autor knížek Dobrodružství Rychlé Veverky), naučit se Písničku malého indiána (nový text na starou melodii Jarka Nohavici), naučit se pohybovat neslyšně v terénu a najít poklad. V pokladu navíc byl nalezen vzkaz od velkého náčelníka Pavla Čecha se zdravicí. (Na ten se můžete podívat zde.)


Mezi tím jíst, pít, povídat si, prohlížet knížky a z těch indiánských něco zajímavého najít a říct kamarádům z kmene. Spát se šlo v půl druhé s ukolébavkou Ho ho Watanay, dva klábosiví indiáni si vydrželi povídat ještě o hodinu déle.
OBRÁZEK : otvirani_pokladu.jpg OBRÁZEK : indiani_s_pozdravem_od_p_cecha_.jpg
A protože se měnil čas, vstávali jsme někteří po třech hodinách spánku :-).
A ráno ještě vyřešit soutěž, zopakovat si písničku, vytvořit indiánská jména na své kamarády podle toho, jak se v knihovně předešlou noc chovali, uklidit, sbalit, něco v knihovně zapomenout a alou domu.

Tak zase za rok.

Howg.
Dopsala jsem.

Bubo Bubo
(indiánské jméno knihovnice, latinský název pro výra velkého... stejně mi někteří malí indiáni stále říkali babu babu nebo babo babo :-))

 


Jarní prázdniny v knihovně 

Od pondělí do čtvrtka 26.2. - 1.3. děti mohly přijít na pexesiádu, zahrát si lodě a piškvorky, poslouchat čtení o knihovnici pistolnici Murphyové, řešit rébusy a prohřát mozkovny na češtihrátkách, zahrát si deskové hry nebo na bojovce od přízemí do 2. patra knihovny řešit úkoly, a po vyluštění tajenky objevit "poklad" s odměnami (i sladkými). Celkem tu pobylo 64 dětí a 1 babička.
OBRÁZEK : p_20180226_093756.jpg OBRÁZEK : p_20180301_102755.jpg


 Indiánská dílna - výroba lapačů snů

Sobotní indiánská dílna v knihovně (24.2.) byla super.
Dorazilo 24 účastníků (z toho 11 dospělých). Každý si udělal minimálně jeden indiánský lapač snů. Rodiče krásně pomáhali nejen svým, ale i ostatním dětem, které přišly bez rodičů.
Krásná sobota plná barevných peříček a korálků.

To se pak asi v noci krásně spalo, když každý zavěsil svůj indiánský lapač snů nad svou postel ... Smile.
OBRÁZEK : dsc_0269.jpg OBRÁZEK : dsc_0292-1.jpg


 Pololetní prázdniny v knihovně

Že by se dětem ve dni volna (v pátek 2.února) nechtělo vstávat, to se říci nedá. Na hraní deskových her jich přišla do knihovny rovná dvacka, a navíc jedna maminka. A když si pro některé děti přišli rodiče v půl 12, tak děti říkaly otráveně:"Ještě néééééééé". Za to jim pěkně děkuji Smile.

OBRÁZEK : p_20180202_095900.jpg